Güney Kore Ankara Büyükelçiliği, Kore Konsolosluğu Ankara

Güney Kore Cumhuriyeti Devleti Türkiye Diplomatik Temsilcilikleri:


Kore Devleti’nin Türkiye Diplomatik Temsilcilikleri olarak Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu ve Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye’deki Kore diplomatik temsilcilikleri olarak; 

-     Kore Ankara Büyükelçiliği

-     Kore İstanbul Başkonsolosluğu

-     Kore İzmir Fahri Konsolosluğu

-     Kore Kayseri Fahri Konsolosluğu


Güney Kore Büyükelçiliği Ankara Adresi: 

Cinnah Caddesi, Alaçam Sokak, No:5, 06690, Çankaya / ANKARA


Güney Kore Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri:  

Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği vize, onay işlemleri gibi konsolosluk hizmetlerini 13 Eylül 2015 Pazartesi tarihinden itibaren öğleden önce 10:00-12:00, öğleden sonra 14:00-16:00 saatleri arasında verecektir. 


Güney Kore Büyükelçiliği Görevleri:

Güney Kore Büyükelçiliği Ankara, Güney Kore Devleti'ni Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde temsil eden en yetkin resmi kurumdur. Türkiye ülke sınırları içinde Ankara Kore Büyükelçiliği, Kanada ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil etmektedir. Türkiye'de bulunan Kore vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini koruma görevini üstlenir. Kore ile Türkiye Cumhuriyeti Devletleri arasında varolan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri başarılı bir seviyede tutmayı hedefler. Türkiye’de yaşayan Kore vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi vatandaşlık işlemlerinin yürütülmesi Ankara Kore Büyükelçiliği'nin görevleri arasındadır.


Güney Kore Cumhuriyeti Görev Bölgesi:

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Güney Kore vize işlemleri ve konsolosluk işlemleri için Kore Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. 


Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Elçilik Görevlileri:

Büyükelçi Yunsoo Cho 04.12.2014 tarihinden bu yana, Kore Cumhuriyeti Devleti ve Kore Hükümeti adına üstlendiği görevini, akredite edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde yürütmektedir.

Kore Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nda üç yıl görev yapmış ve uzmanlık sınavlarından geçerek Dışişleri Uzmanlığı kadrosuna atanan "Danışman" statüsü altında Ji Joon Kım, Su Jung Kang, Dong-Woo Cho ve Sook-Gyeong Shim çalışmaktadırlar. 

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği bünyesinde diplomatik yetkiye sahip olan "Askeri Ataşeleri" Yongsik Park, Hyejung Park, Ho Sung Hwang, Jihyeon Jin, Jooseong Han ve Jeonga Park; Güney Kore Savunma Bakanlığı tarafından geçici olarak atanan birlikler ve ya Güney Kore askeri personelinin, akredite olduğu Türkiye Cumhuriyeti tarafından yürütülen tüm faaliyetlerinden haberdar etme  görevini yürütmektedirler. Ayrıca Güney Kore Cumhuriyeti'nin savunma politikasını desteklemek ve tanıtmak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Güney Kore Cumhuriyeti Devleti arasında ikili askeri ilişkileri ve savunma alanındaki ilişkileri geliştirme konusunda yetki üstlenirler.


Güney Kore Büyükelçiliği Ankara 2021 yılı Resmi Tatil Günleri:
 
Güney Kore Devleti’nin Türkiye dış temsilcilikleri resmi tatil ve milli bayramlarda kapalı olacaklardır. Aşağıda belirtilen tarihlerde Güney Kore Büyükelçiliği hizmet verememektedir.
 1 Ocak 2021 Yeni Yıl Tatili
1 Mart 2021 Bağımsızlık Hareketi Günü
5 Nisan 2021  Ağaç Günü
5 Mayıs 2021 Çocuk Bayramı
6 Haziran 2021 Anma Günü
17 Temmuz 2021 Kuruluş Günü
15 Ağustos 2021 Kurtuluş Günü
3 Ekim 2021 Ulusal Kuruluş Günü
25 Aralık 2021 Noel Tatili


Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğe Nasıl Gidilir?

Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunan Cinnah Cad. bölgesinde yer alan Güney Kore Büyükelçiliği'ne ulaşım Ankara'nın birçok farklı noktasından rahatlıkla mümkündür. Ankara Gölbaşı mevkinden geçen 195 numaralı GÖLBAŞI-TOKİ-KIZILAY-ULUS otobüsü ile ulaşım sağlanabilir. Güneşevler mevkinden hareket eden EGO 408 numaralı Güneşevler-Hasköy-Atakule-Çankaya otobüsleri ile Çankaya semtinde bulunan Ankara Kore Büyükelçiliği'ne ulaşılabilmektedir. Ankara Altınpark bölgesinden geçen EGO 413 numaralı Toplu taşıma araçları ile de Cinnah Caddesi'nde bulunan Kore Büyükelçilği'ne ulaşabilirsiniz.   

 

Güney Kore Konsolosluğa Vize Başvurusu

Türkiye ve Güney Kore arasında karşılıklı vize muafiyeti anlaşmasına göre Türk vatandaşları Güney Kore'de turistik seyahatlerinde 30 gün süre ile vizesiz ikamet edebilirler. Ancak kişinin Kore'ye seyahati eğitim, çalışma, iş ziyareti, aile ziyareti, geçici çalışma gibi turistik amaç dışında gerçekleşmesi durumunda Güney Kore Büyükelçiliği'ne vize başvurusu yapılması gerekmektedir.  

Kore Memur Vizesi (A-2), Kore Geçici Basın Vizesi (C-1), Kore Ticari Vize (C-2), Kısa Süreli Kore Ziyaretçi Vizesi (C-3), Kısa Süreli Kore İstihdam Vizesi (C-4), Kore Öğrenci Vizesi (D-2), Kore Genel Eğitim Vizesi (D-4), Kore Dini Çalışma Vizesi (D-6), Kore Kurum İçi Vizesi (D-7), Kore Sözleşmeli Yatırımlar Vizesi (D-8), Kore Sözleşmeli Ticari Vize (D-9), Kore Yabancı Dil Öğretme Amaçlı Uzun Vadeli Vize (E-2),  Diğer Kore Uzun Vadeli İstihdam Vizeleri (E-1~E-7), Kore Aile Ziyareti ve Aileyle Kalmaya yönelik Vizeler (F-1~F-3), Kore Kültürünü Barındıran Kişilere yönelik Vize (F-4) ve Kore Çalışma Tatil Vizesi (H-1) için vize müracaatı yapılmalıdır.


Güney Kore Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi

Güney Kore vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin, seyahat amacını ve planını anlatan, İngilizce yazılmış bir Dilekçe örneği hazırlamaları gereklidir. 

Güney Kore vize başvurusu yapan Kişi İşveren ise; Güney Kore Konsolosluğu’na hitaben, şirketin antetli kağıdına, seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklığını/pozisyonu anlatan İngilizce yazılmış bir Dilekçe, imza ve kaşeli hazırlanmalı.

Güney Kore vize başvurusu yapan Kişi Emekli ise; aynı içerik bilgilerini içeren dilekçeyi, emekli kişi kendi imzası ile düzenlemeli.

Güney Kore vize başvurusu yapan Kişi Çalışan ise; Türkiye’deki şirketten/kurumdan antetli kâğıda, İngilizce olarak yazılmış Güney Kore Vize Talep Dilekçesi: başvuru sahibinin kurum içi görevi, gidiş amacı, seyahat tarihleri, konaklamaya ilişkin bilgileri ve masrafların kimin tarafından karşılanacağı belirtilmeli.

Güney Kore vize başvurusu yapan Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Güney Kore Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 


Güney Kore Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Güney Kore Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunacak kişiler Türkçe olarak ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış ve eksiksiz yanıtlanması istenilen Güney Kore Vize Başvuru Formu ile başvuruda bulunmalıdır. Güney Kore vize başvuru formunun doldurma işlemi sırasında büyük harf kullanılmalı ve Kore vize başvurusu için gerekli olan evraklarla, formda beyan edilen bilgilerin birbirini desteklemesine özen gösterilmelidir. 

Kore Vize Başvuru Formu için tıklayınız


Ankara Kore Cumhuriyeti Büyükleçiliği Vize Ücreti

Kore Vizesi için ödenmesi gereken Kore vize ücreti; Ankara Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği 'ne vize dosyasının teslim edilmesinin ardından vize harcı gişede peşin olarak ödenmelidir.
Kore Konsolosluğu resmi web sitesi: mofat.com.tr

Güney Kore Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tur-istanbul.mofa.go.kr